Samolotem do San Giovanni Rotondo

doojcapio.pl
Poradnik pielgrzyma» Kategoria: Jak dojechać
Drukuj

Najbardziej popularne jest połączenie lotnicze z Rzymem, które oferuje niemal każde lotnisko w Polsce. Rozkłady lotów zmieniają się dość często. W najbliższym czasie mają być uruchomione również połączenia z Bari (miasto na południu Włoch, ok. 120 km od San Giovanni Rotondo).

Na lotniskach w Rzymie
Rzym posiada 2 lotniska: Fiumicino i Ciampino.

  • Lądujemy na Fiumicino

Po wylądowaniu na Fiumicino, należy znaleźć miejsce odjazdu pociągu, który dowiezie nas do dworca kolejowego Roma Termini (główny dworzec kolejowy w Rzymie). Wystarczy iść za wskazówkami umieszczonymi na tablicach informacyjnych (nasza stacja oznaczona jest znakiem „pociąg”) i nie zrażać się długością drogi, którą trzeba pokonać od miejsca odebrania bagażu do peronu. Lotnisko Fiumicino jest dość rozległe, ale wszędzie zastaniemy ruchome schody i płaskie przesuwane platformy, dzięki którym bez wysiłku pokonamy dłuższe odległości.

Koleją na dworzec Termini
Komunikacja pociągiem jest rozwiązaniem najlepszym – najszybszym i najbardziej komfortowym, ponieważ unikamy korków i w ciągu 20-30 minut jesteśmy w stanie dotrzeć na dworzec Termini. Bilet na pociąg do dworca kolejowego Roma Termini kosztuje 11 euro i można go kupić w specjalnie oznakowanej budce znajdującej się na początku „peronu”. Pociąg nie zatrzymuje się na stacjach i jedzie do samego dworca Termini. Kara za przejazd bez biletu to mandat w wysokości 50 euro. Pociąg kursuje co 30 minut.

Informacja w językach obcych
Na lotniskach i większych dworcach obsługa udziela informacji również w językach obcych (angielski – to standard, inne - różnie).

Taksówką na dworzec Termini
Koszt przejazdu taksówką z lotniska do dworca wynosi około 50-60 euro. Jeżeli chcemy targować się z kierowcą o zniżki, wymaga to bardzo dobrej znajomość języka włoskiego i realiów Włoch. Przyjeżdżających po raz pierwszy nie zachęcamy do takich rozwiązań. Jak na całym świecie takie próby mogą okazać się dużo kosztowniejsze niż rozwiązania standardowe.


  • Lądujemy na Ciampino

Jeśli nasz samolot ląduje na lotnisku Ciampino, aby dostać się do dworca kolejowego Roma Termini, korzystamy z połączenia autobusowego. Po wyjściu z samolotu i odebraniu bagażu trzeba kierować się w stronę wyjścia głównego. Wyjście z hali lotniska prowadzi na parking.

Autobusem na dworzec Termini
Dojazd do dworca Termini oferują różne firmy – ceny bilety oscylują w granicach od 6 do 8 euro. Przewoźnicy zachęcają do skorzystania z ich usług, stąd łatwo się zorientować, który autobus nie jest wynajętym pojazdem jakiejś wycieczki, a interesującym nas autobusem kursowym, który dowiezie nas do centrum. Autobusy pomiędzy Ciampino a Roma Termini kursują nie rzadziej niż co 30 minut. Czas dojazdu do dworca jest względny i uzależniony od natężenia ruchu w mieście, wynosi minimum 30 minut.

 

  • Na dworcu kolejowym Roma Termini

Na dworcu kolejowym (la stazione del treno – Roma Termini) musimy wsiąść do pociągu, który dowiezie nas do Foggii. Bilet możemy kupić w kasie bądź w automatach, które rozstawione są na całym dworcu.

Biletomaty
Mamy do dyspozycji dwa rodzaje automatów sprzedających bilety: automaty na karty kredytowe i na gotówkę. Po wybraniu odpowiedniego automatu, wybieramy język, w którym pragniemy dokonać zakupu (włoski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański), wpisujemy (klawiatura wyświetla się na ekranie) nazwę Foggia. Automat informuje nas o najbliższych połączeniach do tego miasta (prawdopodobnie konieczne będzie wpisanie daty wyjazdu), wybieramy interesujący nas pociąg i kupujemy. Jeżeli automat domaga się określenia rodzaju biletu (choć to ustawia się automatycznie), wybieramy opcję standard (chyba że posiadamy uprawnienia do zniżki – np. bilet szkolny itp. – ale wówczas polecamy zakup biletu w kasie, aby mieć pewność, że dana zniżka rzeczywiście nam przysługuje).

Przed wejściem do pociągu bilet należy skasować w pomarańczowo-żółtych kasownikach (znajdują się na terenie dworca w różnych miejscach, zawsze przy wejściu na peron). Bilet nieskasowany jest nieważny.

Połączenie przelotowe
Nasz pociąg nie musi jechać docelowo do Foggii, może być to pociąg do Bari albo innego miasta. Wówczas sprawdzamy numer pociągu, który podawany jest na wyświetlaczu obok informacji o godzinie odjazdu i miejscowości docelowej.

Czas i koszt podróży
Czas jazdy pociągiem z Rzymu do Foggii wynosi około 3 godzin. Koszt przejazdu pociągiem Eurostar z Rzymu do Foggii w lipcu 2010 wynosi 44,00 euro (bilet normalny, 2 klasa).

Pociągi Intercity, Eurosity i Eurostar są klimatyzowane, stąd podróż odbywa się miło i komfortowo.

Wyszukiwanie na stronie internetowej kolei włoskich
Rozkład jazdy, ceny biletów i inne informacje znajdziemy na stronie internetowej kolei włoskich www.trenitalia.it

Po lewej stronie witryny, w miejscu „Da dove Vuoi partire?” (Skąd chcesz wyjechać?) wpisujemy nazwę stacji, z której będziemy odjeżdżać – np. Roma Termini, a w miejscu „Dove Vuoi arrivare?” (Gdzie chcesz dojechać?) wpisujemy nazwę stacji docelowej – np. Foggia. Wybieramy interesujący nas dzień, godzinę i wciskamy czerwony przycisk INVIA. Jesteśmy przenoszeni na kolejną stronę z rozkładem pociągów. Tam znajdziemy następujące informacje:

Partenza – odjazd,
Arrivo – przyjazd,
Durata – czas trwania podróży,
Stazione del cambio – stacje, na których musimy się przesiąść (ważna informacja, lepiej wybrać pociąg bez przesiadek – dużo prościej i bardziej komfortowo),
N’Treno – numer pociągu,
Categoria del treno – typ pociągu: pospieszny, ekspres, intercity itp.,
Dettagli – szczegóły,
Acquista – kup bilet (zakupu możemy dokonać przez Internet),

W prawym dolnym rogu witryny znajduje się zakładka Sucessive – oznaczająca późniejsze połączenia bądź Precedenti – oznaczająca połączenia wcześniejsze.

W Foggii
Ze stacji kolejowej w Foggii do San Giovanni Rotondo dojedziemy autobusem SITA – miejsce dojazdu będzie wskazywał wyświetlacz umieszczony na przedniej szybie autobusu lub tablica z napisem. Przystanek znajduje się po drugiej stronie placu z fontanną, który widzimy wychodząc głównym wyjściem z dworca kolejowego.

Cena i miejsce zakupu biletu
Bilet do San Giovanni Rotondo kosztuje 2,70 euro i można go kupić (jak wszystkie bilety autobusowe we Włoszech) albo w barze, albo w kiosku z gazetami. Miejsce sprzedaży biletów powinno być oznaczone logo SITA.

Mini rozmówi włoskie
Jeśli nie znamy języka włoskiego, możemy posłużyć się zwrotem: Il biljetto per San Giovanni Rotondo lub starać się porozumieć  przy pomocy rąk – Włosi są bardzo życzliwi i przyzwyczajeni do obcokrajowców, a mowę rąk wykorzystują przy każdej rozmowie. Stąd informacja typu: San Giovanni Rotondo, biljetto i pokazana na palcach ręki liczba biletów będzie czytelna i zrozumiała dla osoby sprzedającej bilet.

Po wejściu do autobusu bilet należy skasować w kasowniku.

Autobusy kursują mniej więcej co godzinę.

Rozkład jazdy autobusów
Rozkład jazdy linii autobusowych SITA z Foggi do San Giovanni Rotondo (klasztor)
Dni powszednie: 5.00 – 6.20 – 7.00 – 7.50 – 8.30 – 9.30 – 10.20 – 11.30 – 12.15 – 13.10 – 13.35 – 14.05 – 15.20 – 16.10 – 17.50 – 18.50 – 20.45 – 22.10
Dni świąteczne: 5.35 – 7.00 – 8.15 – 10.20 – 13.00 – 16.10 – 20.00 – 22.10

Przystanek końcowy
Nie musimy się martwić, gdzie mamy wysiąść, gdyż interesująca nas stacja jest przystankiem docelowym. Podróż trwa około 45 minut. Autobus najpierw jedzie do centrum miasta, dopiero w ostatniej kolejności podjeżdża pod sanktuarium, gdzie ma swój przystanek końcowy.

Znajdź pielgrzymkę dla siebie

Data wyjazdu

-
  • Do grobu Ojca Pio
  • Inne kierunki

Kontakt

doOjcaPio.pl - portal pielgrzymkowy
ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków
tel. +48 12 623 80 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasza księgarnia e-serafin.pl

Głos Ojca Pio
zobacz NOWY NUMER

Głos Ojca Pio
zamów PRENUMERATĘ

polecamy książki Wydawnictwa Serafin
Głos Ojca Pio nr 5 (125) 2020   Jesteśmy dla Was od 20 lat!   Wszyscy tańczą na moście Wantounou Ojciec Pio i dwa Michały KOMIKS Wrak Ewangelii. Sztuka duchowej nawigacji Porady Ojca Pio. Jak dobrze się modlić (nowe wydanie) Listy Ojca Pio. Tom II Korespondencja z Raffaeliną Cerase