Pietrelcina - Plac Zwiastowania

Każdy przybysz w Pietrelcinie pierwsze kroki kieruje na Piazza Santissima Annunziata (Plac Zwiastowania). Tu bowiem krzyżują się cztery główne ulice, biegnące z czterech stron świata: Corso Padre Pio (południe), Via Roma (zachód), Via San Paolo (północ) i Via prof. Masone (wschód).

 

To centrum miasta. Tak samo było w czasach, gdy ulicami Pietrelciny biegał Francesco Forgione. Tutaj z samego rana zbierali się „braccianti”, najbiedniejsi mieszkańcy, nie posiadający własnej ziemi, i czekali, aż ktoś najmie ich do pracy. Grazio Forgione, tato przyszłego Świętego, kilka razy w roku zabierał stąd na Piana Romana dwóch, trzech robotników. Był drobnym właścicielem – nie bogatym, nie biednym – na co dzień zajmował się swoim gospodarstwem sam, z pomocą żony i synów.

 

Na Piazza Santissima Annunziata znajdował się jeden z pierwszych publicznych kranów, tak charakterystycznych dla gorących włoskich miast. Na początku XX wieku w górnej, północnej części Pietrelciny wybudowano zbiornik gromadzący źródlaną wodę, którą dalej gminnym wodociągiem doprowadzono do kilku kranów przy niektórych ulicach i placach.

 

Podczas odpustu ku czci Madonny Wolności – patronki Pietrelciny – chłopi i ziemianie z całej okolicy zwozili na ten plac plony na przystrojonych wozach, z których wybierano najładniejszy. Grała orkiestra wojskowa, występowały zespoły ludowe i amatorski teatrzyk. Na linie rozciągniętej nad placem, od drzewa do jednej z kamienic, chodził linoskoczek przebrany za anioła i rozsypywał na zebranych płatki kwiatów. Organizowano wyścigi konne, konkurs przeciągania liny, rzuty do celu i inne zawody sportowe.

 

Ojciec Pio patronkę miasta nazywał czule „Naszą kochaną Panienką” (Madonnella nostra) i darzył wielką czcią. Z tęsknotą wspominał czas, gdy jako dziecko, a potem młody kapłan uczestniczył w procesji z cudowną figurą po ulicach miasta. Były to takie włoskie dożynki, w pierwszą niedzielę sierpnia. Większość mieszkańców utrzymywała się z rolnictwa, a sierpień to dla włoskiego rolnika miesiąc kończący jeden sezon prac polowych i zaczynający następny. Dziękowano więc Bogu za zbiory i proszono o kolejny obfity plon.

www.doojcapio.pl

Znajdź pielgrzymkę dla siebie

Data wyjazdu

-
  • Do grobu Ojca Pio
  • Inne kierunki
You are here:   HomePrzewodnikPietrelcinaPietrelcina - Plac Zwiastowania

Kontakt

doOjcaPio.pl - portal pielgrzymkowy
ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków
tel. +48 12 623 80 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasza księgarnia e-serafin.pl

Głos Ojca Pio
zobacz NOWY NUMER

Głos Ojca Pio
zamów PRENUMERATĘ

polecamy książki Wydawnictwa Serafin
Głos Ojca Pio nr 5 (125) 2020   Jesteśmy dla Was od 20 lat!   Wszyscy tańczą na moście Wantounou Ojciec Pio i dwa Michały KOMIKS Wrak Ewangelii. Sztuka duchowej nawigacji Porady Ojca Pio. Jak dobrze się modlić (nowe wydanie) Listy Ojca Pio. Tom II Korespondencja z Raffaeliną Cerase