Pietrelcina - Kościół Matki Bożej Anielskiej

Przy Placu Zwiastowania w Pietrelcinie wznosi się kościół pw. Matki Bożej Anielskiej, z charakterystyczną wieżą zwieńczoną metalowym kurem wpatrzonym na wschód. Świątynia została wybudowana niedługo po wielkim trzęsieniu ziemi, które 1688 roku nawiedziło południowe Włochy. W 1843 roku erygowano przy niej parafię, ale aż do 1908 roku funkcję tę pełnił kościół pw. Świętej Anny. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1701 roku, a dokonał jej kard. Orsini. W następnych latach była sukcesywnie rozbudowywana i upiększana.

 

Mówi się, że to kościół dzieciństwa Ojca Pio, co nie do końca zgodne jest z prawdą. Gdy mały Francesco się urodził, kościół parafialny przebudowywano i przez wiele lat był nieczynny. Otwierano go wprawdzie z okazji wielkich uroczystości, gdyż pozostałe kościoły nie pomieściłyby wszystkich wiernych, ale na co dzień funkcję parafii przejął mały kościółek Świętej Anny, znajdujący się w dzielnicy zamkowej (Rione Castello).

 

Kościół Matki Bożej Anielskiej można natomiast nazwać pierwszą świątynią Ojca Pio – kapłana. Gdy po święceniach kapłańskich z powodu choroby mieszkał w rodzinnym domu, w tym kościele odprawiał Msze Święte, udzielał sakramentów i długie godziny spędzał na modlitwie.

 

W miejscu obecnego okazałego kościoła stał kiedyś mniejszy, siedemnastowieczny kościółek pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Obok niego znajdował się niewielki szpital i cmentarz. Ponieważ parafia w Pietrelcinie nosiła wezwanie Matki Bożej Anielskiej, gdy w 1849 roku przenoszono jej siedzibę z Rione Castello do tego kościoła, dokonano też zmiany patronów obu kościołów – św. Anny i Matki Bożej Anielskiej. Szybko jednak się okazało, że również nowa siedziba parafii nie jest w stanie pomieścić wszystkich wiernych, zwłaszcza podczas wielkich uroczystości. Proboszcz, Nicola De Tommassi podjął więc w 1880 roku decyzję o rozbudowie świątyni. Dzieła dokończył dopiero jego drugi następca, don Salvatore Pannullo. Uroczyste poświęcenie kościoła nastąpiło w 1904 roku, a więc już po wyjeździe Francesca Forgione do nowicjatu.

 

Kościół był wiele razy niszczony przez trzęsienia ziemi. Po ostatnim z nich – w 1962 roku – popękane mury groziły zawaleniem. Ponieważ prowizoryczne remonty niewiele dawały, musiano zamknąć budynek na osiem lat, od 1980 do 1988 roku. Gruntownie odnowiony oddano do użytku 25 maja 1988 roku, w 101. rocznicę urodzin Ojca Pio.

 

Wejścia do kościoła Matki Bożej Anielskiej bronią ciężkie, rzeźbione drzwi z brązu, pokryte zielonkawą patyną. Płaskorzeźby na obu skrzydłach przedstawiają ważne wydarzenia związane z Ojcem Pio. W jednej z kwater zobaczymy Jana Pawła II modlącego się przed postacią Świętego wchodzącego do nieba. Napis na drzwiach – „Matko Boża, módl się za nami” – odnosi się nie tylko do imienia, któremu został poświęcony kościół, ale również do najważniejszego i najcenniejszego zabytku, jaki znajdziemy w jego wnętrzu. W ołtarzu głównym znajduje się sporych rozmiarów drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, wyrzeźbiona w XVII wieku przez nieznanego artystę ze szkoły neapolitańskiej. Madonna della Libera (Matka Boża Wyzwolenia), jak ją nazwali miejscowi, jest patronką Pietrelciny. Swoją nazwę zawdzięcza cudownemu uwolnieniu mieszkańców miasta od cholery w 1854 roku.

 

Kościół jest trójnawowy, zaprojektowany na planie krzyża greckiego. W nawie głównej, nad cudowną figurą, znajduje się pokaźnych rozmiarów obraz Wieczerzy Pańskiej, a u stóp ołtarza tabliczka informująca, że w tym miejscu Ojciec Pio odprawiał Msze Święte w latach 1910-1916. Tu też odprawił swoje prymicje 14 sierpnia 1910 roku.

 

Pośrodku nawy głównej, po prawej stronie, wzrok przykuwa wielki relikwiarz, w którym umieszczono rękawiczkę Świętego, kosmyk jego włosów i skórę z miejsc naznaczonych stygmatami. Po przeciwległej stronie – figura klęczącego Ojca Pio z wzniesionymi na modlitwie rękoma. W nawie prawej umieszczono konfesjonał Ojca Pio z lat 1910-1916. Z lewej nawy wchodzi się do biura informacji dla pielgrzymów.

 

www.doojcapio.pl

Znajdź pielgrzymkę dla siebie

Data wyjazdu

-
  • Do grobu Ojca Pio
  • Inne kierunki
Mondo Travel 13-18.09.2020

ODNOWIENIE ŚLUBOWANIA DLA MAŁŻEŃSTW U OJCA PIO!   Zwiedzane miejsca: Rzym, Watykan, Monte Cas

Mondo Travel 21-26.09.2020

WSPOMNIENIE OJCA PIO! 52 rocznica jego śmierci   Zwiedzane miejsca: Monte Cassino, Neapol, San

Mondo Travel 18-25.09.2020

52 ROCZNICA ŚMIERCI OJCA PIO! Pielgrzymka do Włoch!   Zwiedzane miejsca: Orvieto, Asyż, Casci

You are here:   HomePrzewodnikPietrelcinaPietrelcina - Kościół Matki Bożej Anielskiej

Kontakt

doOjcaPio.pl - portal pielgrzymkowy
ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków
tel. +48 12 623 80 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasza księgarnia e-serafin.pl

Głos Ojca Pio
zobacz NOWY NUMER

Głos Ojca Pio
zamów PRENUMERATĘ

polecamy książki Wydawnictwa Serafin
Głos Ojca Pio nr 3 (123) 2020   Jesteśmy dla Was od 20 lat!   Sumienie. Instrukcja obsługi Sztuka życia bez narzekania Piotr Kwiatek OFMCap Święta Weronika Giuliani Pisma Modlitwa Porady Ojca Pio. Jak dobrze się modlić (nowe wydanie) Listy Ojca Pio. Tom II Korespondencja z Raffaeliną Cerase