SGR - Świątynia klasztorna

Świątynia klasztorna to mały, jednonawowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej, zwany dawnym lub pierwotnym. Przylega bezpośrednio do konwentu. Jej budowę rozpoczęto w 1540 roku, wkrótce po osiedleniu się kapucynów w San Giovanni Rotondo. Teren pod budowę klasztoru i kościoła, wraz z ogrodem i winnicą przekazał zakonowi Orazio Antonio Landi.

 

Po 136 latach od rozpoczęcia budowy, 5 lipca 1676 roku, świątynię konsekrowano, nadając jej tytuł Matki Bożej Łaskawej (Santa Maria delle Grazie) – szczególnej opiekunki miasta. Jej otaczany czcią obraz, namalowany na płótnie na przełomie XIII i XIV wieku, koronowano w 1959 roku i umieszczono w głównym ołtarzu. W XIX wieku kościół popadł w ruinę, dzieląc los innych obiektów sakralnych. Wiązało się to z dwukrotną kasatą klasztoru: w 1810 roku przez Józefa Bonapartego (po siedmiu latach kapucyni wrócili do konwentu) i w 1867 roku przez księcia sabaudzkiego, Eugeniusza. W 1909 roku zakonnicy odzyskali klasztor, a siedem lat później przybył doń Ojciec Pio.

 

Na przestrzeni stuleci kościół był wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Zmieniał się jego wystrój i wyposażenie. Jedną z przyczyn były liczne trzęsienia ziemi, które nawiedzały San Giovanni Rotondo.

 

Fronton dawnej świątyni, której budowę rozpoczęto w 1540 roku, został przebudowany w latach 1614-1629, po trzęsieniu ziemi. Wieńczy go niewielka dzwonnica, której dzwon – jak mawiał Ojciec Pio – tysiące razy zwoływał zakonników i osoby świeckie na modlitwę. Dzwon dedykowany jest Michałowi Archaniołowi i ozdobiony jego podobizną ze sceny walki z szatanem.

 

Powyżej okna oświetlającego „chór stygmatów”, z którego Ojciec Pio pozdrawiał niekiedy swoich duchowych przyjaciół, widnieje godło franciszkańskie – skrzyżowane ze sobą ramiona Chrystusa i św. Franciszka, pomiędzy którymi znajduje się krzyż.

 

W lunecie nad drzwiami wejściowymi do świątyni w przededniu dwudziestej piątej rocznicy święceń kapłańskich Ojca Pio, 9 sierpnia 1935 roku, poświęcono i umieszczono płaskorzeźbę wykonaną przez Egidia Niccolai – dar duchowych córek i synów Ojca Pio. Artysta wzorował się na wizerunku znajdującym się w kościele św. Józefa we Florencji. Płaskorzeźba przedstawia Maryję z Dzieciątkiem w otoczeniu Michała Archanioła i św. Franciszka z Asyżu. Po bokach widnieją: herb Florencji i godło franciszkańskie, a poniżej napis: Mario, Matko łaski, módl się za nami.

 

Nad drzwiami umieszczono łacińską inskrypcję, informującą, że świątynia została w 1629 roku dedykowana Matce Bożej Łaskawej.

 

W dolnej części frontonu, obok drzwi, znajdują się dwie kamienne tablice ufundowane przez mieszkańców San Giovanni Rotondo. Jedna, z 1960 roku, upamiętnia pięćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich Ojca Pio, druga – umieszczona sześć lat później – jego pięćdziesięcioletni pobyt w tym mieście.

 

Współczesny plac, pokryty ozdobnym brukiem, w niczym nie przypomina miejsca, które rozciągało się przed klasztorem, gdy w roku 1916 przybył do San Giovanni Rotondo Ojciec Pio. Z dawnych obiektów tworzących wystrój placu przed kościołem i klasztorem zachował się jedynie kamienny obelisk zwieńczony krzyżem.

 

Wchodzących do kościoła wita przytulne, zachęcające do modlitwy wnętrze. Na sklepieniu znajdują się malowidła przedstawiające Maryję z Dzieciątkiem, św. Franciszka z Asyżu i Michała Archanioła. Przy bocznym ołtarzu św. Franciszka Ojciec Pio celebrował w latach 1945-1959 Msze Święte. Na lewo od wejścia znajduje się konfesjonał, w którym od 1935 roku aż do śmierci spowiadał kobiety. Warto dodać, że mężczyźni, zgodnie z lokalnym zwyczajem, spowiadali się w zakrystii.

 

Nad głównym wejściem znajduje się chór zakonny – ulubione miejsce modlitwy Ojca Pio, w którym spędzał codziennie wiele godzin, niekiedy już od 2.30 nad ranem. To tutaj, przed cyprysowym krzyżem 20 września 1918 roku otrzymał stygmaty.

 

Przez 52 lata w tej świątyni Ojciec Pio spowiadał, odprawiał Eucharystię, napominał, pouczał. Często modlił się przed słynącym łaskami wizerunkiem Matki Bożej, przez jej wstawiennictwo polecając Bogu swe cierpienia oraz dziękczynienia i prośby innych.

 

Nawiedzając stary kościółek klasztorny Matki Bożej Łaskawej można zyskać na zwykłych warunkach odpust zupełny.

 

www.doojcapio.pl

Znajdź pielgrzymkę dla siebie

Data wyjazdu

-
  • Do grobu Ojca Pio
  • Inne kierunki
Mondo Travel 13-18.09.2020

ODNOWIENIE ŚLUBOWANIA DLA MAŁŻEŃSTW U OJCA PIO!   Zwiedzane miejsca: Rzym, Watykan, Monte Cas

Mondo Travel 18-25.09.2020

52 ROCZNICA ŚMIERCI OJCA PIO! Pielgrzymka do Włoch!   Zwiedzane miejsca: Orvieto, Asyż, Casci

Mondo Travel 21-26.09.2020

WSPOMNIENIE OJCA PIO! 52 rocznica jego śmierci   Zwiedzane miejsca: Monte Cassino, Neapol, San

You are here:   HomePrzewodnikSan Giovanni RotondoSGR - Świątynia klasztorna

Kontakt

doOjcaPio.pl - portal pielgrzymkowy
ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków
tel. +48 12 623 80 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasza księgarnia e-serafin.pl

Głos Ojca Pio
zobacz NOWY NUMER

Głos Ojca Pio
zamów PRENUMERATĘ

polecamy książki Wydawnictwa Serafin
Głos Ojca Pio nr 3 (123) 2020   Jesteśmy dla Was od 20 lat!   Sumienie. Instrukcja obsługi Sztuka życia bez narzekania Piotr Kwiatek OFMCap Święta Weronika Giuliani Pisma Modlitwa Porady Ojca Pio. Jak dobrze się modlić (nowe wydanie) Listy Ojca Pio. Tom II Korespondencja z Raffaeliną Cerase