Pielgrzymujących do San Giovanni Rotondo zachwyca monumentalna droga krzyżowa o długości przekraczającej 800 metrów, biegnąca, w cieniu wysokich drzew, na zboczu wzgórza Castellano.

 

Wije się ona serpentynami w górę, przecinając szeroki trakt kamienny o długości 150 i szerokości 9 metrów, zwany „schodami do nieba”, którym wielu pielgrzymów powraca na plac przykościelny. Na jej początku znajduje się figura Ojca Pio, w połowie zaś ustawiono (23 września 1970 roku) wykonaną z białego kamienia płaskorzeźbę wyobrażającą Maryję z Dzieciątkiem, a na samej górze wielkich rozmiarów figurę Chrystusa zmartwychwstałego.

 

Poszczególne stacje wzniesione zostały z granitu sardyjskiego, zaś wyobrażenia Chrystusa wykonano z brązu. Na uwagę zasługuje stacja piąta, która przedstawia Ojca Pio w roli Szymona Cyrenejczyka pomagającego Chrystusowi dźwigać krzyż w drodze na Kalwarię.

 

Szczególnie pięknie droga krzyżowa wygląda nocą, gdy od stacji do stacji cicho przesuwa się tłum pielgrzymów przy świetle pochodni, lampionów i latarek. Ich wędrówce towarzyszy modlitewna zaduma.

 

Pomysłodawcą drogi krzyżowej był Ojciec Pio. Dla jej zaprojektowania i wykonania pozyskał znanego włoskiego rzeźbiarza Francesca Messinę, któremu radą i pomocą służyli: architekt, Tito Varisco z Mediolanu i inżynier, Saverio Longo z San Giovanni Rotondo. Niewierzący i krytycznie nastawiony do Kościoła Messina po spotkaniu z Ojcem Pio (11 kwietnia 1949 roku) zmienił swoje życie i stał się jego duchowym synem.

 

Pracę nad projektami Messina rozpoczął wiosną 1967 roku. Rok później, 25 maja, w osiemdziesiąte urodziny Ojca Pio, rozpoczęto pierwsze roboty na zboczu Castellano. Kamień węgielny poświęcił sam Ojciec Pio 22 września 1968 roku, na kilka godzin przed swoją śmiercią. W miejscu, gdzie wówczas stał, wznosi się obecnie jego pomnik – także wykonany przez Messinę.

 

Francesco Messina – jak napisał Czesław Ryszka w „Winnicy Padre Pio” – przez wiele lat przyglądał się charyzmatycznemu kapucynowi i przelał w tę bryłę metalu żywego Pio. Co ciekawe, umieścił figurę na bardzo niskim postumencie, aby – jak mówił – Ojciec mógł rozmawiać ze swymi dziećmi. Cierpiące oblicze, zranione ręce, pochylone plecy... Pio stoi jak żywy, taki, jakim pamiętają go wszyscy. Codziennie pod tą figurą klęczy wiele osób. Każdy dotyka statuy z brązu, pociera o nią różaniec lub chusteczkę...

 

25 maja 1971 roku kard. Corrado Ursi, arcybiskup z Neapolu, który należał do szczególnych protektorów i duchowych przyjaciół Ojca Pio, poświęcił drogę krzyżową.

 

www.doojcapio.pl

Znajdź pielgrzymkę dla siebie

Data wyjazdu

-
  • Do grobu Ojca Pio
  • Inne kierunki
Mondo Travel 07-12.04.2019

ODNOWIENIE ŚLUBOWANIA DLA MAŁŻEŃSTW U OJCA PIO!   Zwiedzane miejsca: Rzym, Watykan, Monte Cas

Mondo Travel 18-25.09.2019

51 ROCZNICA ŚMIERCI OJCA PIO! Pielgrzymka do Włoch!   Zwiedzane miejsca: Rzym, Watykan, Monte

Mondo Travel 20-25.10.2019

ODNOWIENIE ŚLUBOWANIA DLA MAŁŻEŃSTW U OJCA PIO   Zwiedzane miejsca: Rzym, Watykan, Monte Cass

Nowator_Gruzja 13-20.08.2019

GRUZJA   Zwiedzane miejsca: TBILISI - GUDAURI-KUTAISI - BATUMI  - ACHALCICHE    Organizator

Nowator_Portugalia 22-29.06.2019

PIELGRZYMKA - PORTUGALIA   Zwiedzane miejsca: LIZBONA – CABO DA ROCA - SINTRA – OBIDOS - FAT

Nowator 22-29.06.2019

PIELGRZYMKA - MALTA   Zwiedzane miejsca: Sanktuarium w Melieha, Valetta, Mdina, rejs na wyspę G

Nowator 22.06-05.07.2019

PIELGRZYMKA - WŁOCHY   Zwiedzane miejsca: Ołomuniec - Como Ossucio – Varese – Leggiuno - O

SBT Turysta 28.06-4.07.2019

PIELGRZYMKA AUSTRIA - NIEMCY   Zwiedzane miejsca: WIEDEŃ – KREMS NAD DUNAJEM – DOLINA VACHA

SBT Turysta 7-13/14.09.2019

PIELGRZYMKA FRANCJA - NIEMCY   Zwiedzane miejsca: KRZESZÓW – KOLONIA – REIMS – PARYŻ - Z

You are here:   HomePrzewodnikSan Giovanni RotondoSGR - Droga krzyżowa

Kontakt

doOjcaPio.pl - portal pielgrzymkowy
ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków
tel. +48 12 623 80 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasza księgarnia e-serafin.pl

Głos Ojca Pio
zobacz NOWY NUMER

Głos Ojca Pio
zamów PRENUMERATĘ

polecamy książki Wydawnictwa Serafin
Głos Ojca Pio nr 6 (114) listopad/grudzień 2018     Podręczny alfabet katolika ks. Przemysław Artemiuk Msza Święta Ojca Pio br. Tomasz Protasiewicz OFMCap Więzień. Wezwanie do nadziei Paul Everett Ojciec Pio i Raffaelina Cerase. Wybór listów Piotr Kwiatek - komplet 4 książek