San Giovanni Rotondo - miasto

San Giovanni Rotondo położone jest w centralnej części szerokiej niecki, 20 km od Monte Sant'Angelo, 567 m n.p.m. Centrum zamieszkałe rozciąga się na wyżynie Pianoro, w połowie drogi między najwyższymi szczytami Gargano – Monte Nero i Monte Calvo. Miejscowość zachowuje do dziś strukturę starożytnego miasteczka górskiego z białymi budynkami pokrytymi charakterystycznymi czerwonymi dachami.

 

Nie są znane źródła historyczne na temat początków San Giovanni Rotondo, w tradycyjnym przekazie założycielami miasteczka byli Grecy, następcy Diomedesa. Pierwsze zamieszkałe osady wzniesiono w okresie neolitycznym, w epoce żelaza terytorium było odwiedzane przez plemiona Illirików, którzy w przyszłości dali początek plemieniu Daunów. W IV-III w. p.n.e miejscowość została zromanizowana, od wschodu wybudowano świątynię w kształcie rotundy, poświęconą Apollowi i Weście, a potem – bogu Janusowi. Ze względu na kształt nazwano ją La Rotonda.

 

Po nawróceniu się mieszkańców na chrześcijaństwo świątynia została zburzona a na jej miejscu wybudowano kościół poświęcony św. Janowi Chrzcicielowi.

 

W okresie normańsko-szwabskim cesarz Fryderyk II ufortyfikował miasto, otaczając je murami i wieżami (było ich około piętnaście), dzięki czemu stało się niezdobytą fortecą. Miasto wyglądało jak zamek. Pielgrzymi przychodzący z Tavollere delle Puglie i kierujący się na Monte Sant'Angelo, by podziwiać grotę, w której pojawił się Archanioł Michał, przemierzali „Świętą Drogę Longobardów”. Po pobycie w sanktuariach Matki Bożej w Stignano i Świętego Mateusza w San Marco in Lamis zatrzymywali się prawie zawsze w San Giovanni Rotondo.

 

Do San Giovanni Rotondo prowadzą również ślady św. Franciszka z Asyżu, który trafił tam w 1222 roku w drodze powrotnej z Groty św. Michała. Został nawet wybudowany klasztor franciszkanów na via Michele D'Apolito, na rogu via Pietro Giannone, który uległ całkowitemu zniszczeniu.

 

Niewielka miejscowość zasłynęła tym, że przez ponad 50 lat żył i działał w niej stygmatyk i mistyk – Ojciec Pio.

 

Jeszcze za jego życia miasteczko stało się tętniącym życiem centrum pielgrzymkowym, a po śmierci Ojca Pio (w 1968 roku) zainteresowanie pielgrzymów wcale nie zmalało. Dziś rocznie odwiedza je ok. 7 milionów osób, co stawia to sanktuarium w rzędzie najliczniej odwiedzanych miejsc kultu świata.

 

www.doojcapio.pl
Więcej w tej kategorii: « SGR - Dom Ulgi w Cierpieniu

Znajdź pielgrzymkę dla siebie

Data wyjazdu

-
  • Do grobu Ojca Pio
  • Inne kierunki
Włochy 20-25.10.2019

ODNOWIENIE ŚLUBOWANIA DLA MAŁŻEŃSTW U OJCA PIO   Zwiedzane miejsca: Rzym, Watykan, Monte Cass

Włochy 07-12.04.2019

ODNOWIENIE ŚLUBOWANIA DLA MAŁŻEŃSTW U OJCA PIO!   Zwiedzane miejsca: Rzym, Watykan, Monte Cas

Włochy 18-25.09.2019

51 ROCZNICA ŚMIERCI OJCA PIO! Pielgrzymka do Włoch!   Zwiedzane miejsca: Rzym, Watykan, Monte

Medjugorie-Chorwacja 28.04-04.05.2019

MEDJUGORIE I SANKTUARIA CHORWACJI   Zwiedzane miejsca: Marianosztra – Ludbreg – Marja Bystri

Włochy 22.06-05.07.2019

PIELGRZYMKA - WŁOCHY   Zwiedzane miejsca: Ołomuniec - Como Ossucio – Varese – Leggiuno - O

Malta 22-29.06.2019

PIELGRZYMKA - MALTA   Zwiedzane miejsca: Sanktuarium w Melieha, Valetta, Mdina, rejs na wyspę G

Portugalia 22-29.06.2019

PIELGRZYMKA - PORTUGALIA   Zwiedzane miejsca: LIZBONA – CABO DA ROCA - SINTRA – OBIDOS - FAT

Włochy 07-12.04.2019

ODNOWIENIE ŚLUBOWANIA DLA MAŁŻEŃSTW U OJCA PIO!   Zwiedzane miejsca: Rzym, Watykan, Monte Cas

Portugalia 22-29.06.2019

PIELGRZYMKA - PORTUGALIA   Zwiedzane miejsca: LIZBONA – CABO DA ROCA - SINTRA – OBIDOS - FAT

You are here:   HomePrzewodnikSan Giovanni RotondoSan Giovanni Rotondo - miasto

Kontakt

doOjcaPio.pl - portal pielgrzymkowy
ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków
tel. +48 12 623 80 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasza księgarnia e-serafin.pl

Głos Ojca Pio
zobacz NOWY NUMER

Głos Ojca Pio
zamów PRENUMERATĘ

polecamy książki Wydawnictwa Serafin
Głos Ojca Pio nr 2 (116) marzec/kwiecień 2019   Głos Ojca Pio [115/1/2019]   Czy Cię odnajdę? Modlitwy Ojca Pio Nie lękajcie się przebaczać Luis Dri OFMCap, Andrea Tornielli, Alver Metalli Więzień. Wezwanie do nadziei Paul Everett Ojciec Pio i Raffaelina Cerase. Wybór listów Rachunek sumienia z Ojcem Pio - Robert Krawiec OFMCap